Türkiye’de Kültür ve Turizm

Türkiye’de Kültür ve Turizm

turizm

Türkiye’de Turizm

İnsanların oturdukları yer dışında; görme tanıma dinlenme, eğitim, spor, tedavi ve kutsal yerleri ziyaret amacıyla yaptıkları gezilerden doğan ilişkilerin bütünü turizm olarak tanımlanır.

 • Turizm, toplumlar arasında ekonomik, sosyal ve siyasi iş birliği geliştiren önemli bir araçtır.
 • Turizm, insan ilişkilerini barışa ve mutluluğa yönelten ve uluslararası niteliği olan faaliyetler bütünüdür.

Türkiye’de Turizmi Etkileyen Faktörler

 • Türkiye’de turizmi etkileyen faktörlerin başında iklim gelmektedir. Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Akdeniz, Ege ve Marmara kıyıları turizme çok elverişli hava şartlarına sahipken; her mevsimi yağışlı Doğu Karadeniz ile kışların sert ve uzun geçtiği İç ve Doğu Anadolu’da iklim turizmi olumsuz etkilenir.
 • Ülkemizde turizmi yer şekilleri de olumlu veya olumsuz şekilde etkilemektedir. Yüksek dağlık alanlar kayak ve kış turizmine buzullar, sirkler, çağlayanlar ve göllerin ilgi çekmesine; volkanik araziler peribacalarına ve karstik araziler mağara ve traverten gibi yeryüzü şekillerinin ilgi çekmesine neden olurlar.
 • Bu özelliklerin yanı sıra bitki ve hayvan varlığındaki çeşitlilik, toplumsal ve kültürel miras ile refah seviyesi ile insan davranışları turizmi etkilemektedir.

Türkiye’nin Turistik Değerleri

Türkiye Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu turizm pazarı içinde en şanslı ülkelerden biridir. Türkiye’nin turistik değerlerini doğal ve kültürel olarak ikiye ayırabiliriz.

Doğal Güzellikler

 • Deniz turizmi: Ege ve Akdeniz denize girme mevsiminin uzunluğu ve sayısız plajları ile başta gelirken Marmara ve Karadeniz’de denize girme süresi daha kısadır. Özellikle 1970 yılı sonrasında deniz, kum ve güneş turizmine ülke içinden ve dışından olan ilgi çok artmıştır.
 • Yayla turizmi: Doğu Karadeniz bu konuda başta gelirken bu bölümü Akdeniz Bölgesi’nde Toroslar izler. Bu alanlara hızla konaklama tesisleri, yayla evleri ve kampingler yapılmaktadır.
 • Sağlık turizmi: Türkiye termal turizmi için gerekli çok sayıda kaplıca, içme ve maden suyu kaynaklarına sahiptir. Bu kaynaklar birçok hastalığı tedavi etme özelliğine sahiptir. Bursa, Gönen, Yalova, İzmir, Ankara, Denizli, Afyon ve Diyarbakır ile Sivas bu konuda başta gelen illerimizdir.
 • Kış turizmi: Türkiye’de Bursa-Uludağ, Bolu-Kartal- kaya, Ankara-Elmadağ, KayseriErciyes, Kastamonu- Ilgaz, Kars-Sarıkamış, Erzurum Palandöken başlıca kayak merkezlerimizdir.
 • Dağcılık ve Doğa turizmi: Süphan, Ağrı Dağı, Kaçkar, Mercan, Aladağlar ve Erciyes dağı bu konuda en önemli dağlarımızdır.
 • Akarsu ve Mağara turizmi: Çoruh, Fırat, Dicle, Sakarya, Eşen, Köprüçay, Dalaman, Göksu, Seyhan, Ceyhan, Kızılırmak, Mercan ve Zap suyu akarsu turizmine elverişlidir, Mersin, Antalya, Burdur, İzmir, Manisa ve Aydın çevresi de mağaralar bakımından değerlidir.
 • Yat turizmi: Alanya, Antalya, Kaş, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Çeşme’de yat turizmine yönelik tesisler kurulmuştur.
 • Doğa turizmi: Nevşehir-Ürgüp ve Göreme’de peribacaları, Denizli’de Pamukkale, Manisa’da volkanik şekiller, Mersin ve Antalya’da karstik şekiller, sayısız göl ve kuş cennetleri, bitki türleri, kelaynak kuşları, deniz kaplumbağaları (karetta karettalar), milli park alanları bu konudaki değerlerimizdir.
 • Kongre turizmi: Uluslararası siyasi ve kültürel kongreler konferanslar, festival, fuar ve yarışmalar ülkemizde hızla çoğalmaktadır. İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa bu konuda başta gelmektedir.

Tarihi Değerler

Tarih öncesi dönemlerden başlamak üzere, Hitit, iyon, Lidya, Frigya, Libya, Urartu, Asur, Helenistik Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma eserler yurdumuzun her tarafını süslemektedir. Bu da ülkemizi turizm açısından çok çekici kılmaktadır.

Türkiye’de Turizmin Gelişmesi

Türkiye turizminde özellikle 1980 yılı sonrası önemli gelişmeler yaşanmaktadır. 1980 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 1,2 milyon kadar iken, 2004 yılında 17 milyon 546 bin yabancı turist ülkemize yaklaşık 12,2 milyar dolar döviz bırakmıştır. Turist sayısı 2005 yılında 24 milyonu aşmış ve o yıl 18,1 milyar dolar gelir sağlanmıştır. Merak Kutusu: Dünya turizminde en çok harcama yapan ülkeler hangileridir?

2000 yılında en çok harcamayı 64,5 milyar $ ile ABD yapmıştır. Bu ülkeyi Almanya 47,8, Japonya 31,9, İngiltere 36,3, Fransa 17,7, İtalya 15,7, Hollanda 12,2, Kanada 12,1 ve Çin 13,1 milyar dolar ile izler.

Turizmin Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi

Günümüzde giderek önem kazanan bir sektör olan turizm, bacasız sanayi olarak adlandırılmaktadır. Dünyada bazı ülkelerde turizm geliri, sanayi ve ticaret gelirlerini bile aşmaktadır.

 • Ülkemizde son 10 yılda hızla gelişen turizm sektörü sanayi, ulaşım, ticaret hatta tarım sektörünün bile gelişmesine neden olmaktadır.
 • Turizm yabancı sermayenin rağbet etmesine ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasına yol açmaktadır.
 • Turizm yatırımları inşaat ve benzeri birçok sektörün hareketlenmesi ile yatırımların artması, çevresinin güzelleşmesine ve değerlenmesine neden olmaktadır.
 • Doğal ve kültürel değerler korunmakta gelecek nesillere aktarımı sağlanmaktadır.
 • Ülkemizin bütçesine çok önemli katkılar sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir