Günümüzün Uyanan Devi Çin

Günümüzün Uyanan Devi Çin

Konumu ve Doğal Özellikleri

Pasifik Okyanusu’nda 22.500 km kıyı uzunluğuna sahip olan ülke Afganistan, Bhutan, Birmanya, Hindistan, Laos, Moğolistan, Nepal, Kuzey Kore, Vietnam, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Pakistan ile komşudur. Ülke topraklarının üçte ikisi, dağlık ve engebeli olanlardan, yaklaşık üçte biri platolardan, kalan kısmı ise fazla yüksek olmayan tepelik alanlar, düzlükler ve çöllerden oluşur. Taklamakan ve Gobi Çölü’nün bir kısmı Çin topraklarında yer alır. Dünya’nın en yüksek tepesi Everest (8848m) Çin – Nepal sınırında yer alır. Geniş bir yüz ölçümüne sahip olan ülkede farklı iklim bölgeleri mevcuttur. Genel olarak karasal, step, çöl ve muson iklimleri görülür. Topraklarının % 14’ü ormanlarla kaplıdır. Bozkırlar, çayırlar ve çöl bitkileri daha geniş alanlarda görülür.

Çin Seddi

Sarı Deniz kıyısındaki Şanhaikvan’dan Kansu Eyaleti’ne kadar, doğu-batı doğrultusunda 1900 km boyunca uzanan dünyanın en uzun duvarıdır. Dönemeçleriyle birlikte 2.400 km’yi bulur. Bu duvar ülkeyi Hunların saldırılarına karşı korumak amacıyla M.Ö. 3. yüzyılda Çin’i tek imparatorluk altında birleştiren İmparator Shi Huang Di döneminde yapılmaya başlandı.

Çin şeddi bazı dönemlerde Moğol, Mançu ve Japon saldırılarına karşı etkisiz kaldıysa da insanoğlunun gerçekleştirmiş olduğu en büyük yapılardan biridir.

Tarihçe, Beşeri ve Ekonomik Özellikler

Çin, Dünya’nın en eski uygarlıklarından biridir. İlk kez barut ve kâğıt üretimi ile ilk matbaayı Çinliler bulmuşlardır. Dünya kültür ve medeniyetini her yönden etkilemişlerdir. Tarımsal üretimin devlet kontrolünde olduğu ülkede halkın % 70’i tarımla uğraşır. Yetiştirilen ürünler arasında çeltik, çeşitli sebzeler, pamuk, tütün, çay, mısır, buğday, turunçgiller başta gelir. Çin, pamuk, pirinç ve tütün üretiminde birinci, sebze üretiminde ikinci, mısır ve çay üretiminde ise dünya üçüncüsüdür. Hayvancılıkta çok ileri düzeydedir. Küçükbaş hayvancılıkta birinci, büyükbaşta üçüncü, domuz üretiminde, kümes hayvancılığında ve balıkçılıkta da birinci sıradadır.

Çin, çok zengin yer altı kaynaklarına sahiptir ve bunların da birçoğunun çıkarımında ve rezervinde birinci sıradadır. Demir, linyit, taş kömürü yanında volfram, cıva, boksit, doğal gaz ve petrol üretimleri önemlidir. Demir – çelik, kimya, tekstil, elektronik ve gıda önemli sanayileridir. Son yıllarda ticaret hacmi çok genişlemiştir. Ulaşımın yeterince gelişemediği ülke Çin Şeddi ve tarihi turizmiyle önemli miktarda turist çekerken, Türkiye ile ticari ilişkileri de hızla gelişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir