Dünyanın Yağış Fakiri Bölgeleri

Dünyanın Yağış Fakiri Bölgeleri

Üzerinde yaşadığımız ve bir parçası olduğumuz, Samanyolu Galaksisi‘nin mavi boncuğu gezegenimiz insanoğlunun fiziksel varlığı ile mukayese edildiğinde gerçek anlamda kocaman bir coğrafya. Ancak çağın teknolojik unsurları ortaya konulduğunda mesafeler kısalıp bu koca gezegen ufalıp gözümüzde göreceli olarak küçülebiliyor.

Bu koca gezegenin her coğrafyası, her köşesi elbette farklı klimatolojik, farklı jeomorfolojik özelliklere sahip. Hal böyle olunca iklim özellikleri itibariyle de birbirinden farklı yerler dikkat çekiyor.

Bu yazımda, size çok kısa ancak dikkat çeken bir konuda bilgilendirme yapmak için bilgisayarımın başındayım.

Dönenceler Çevresi

Yıl boyunca alçalıcı hava hareketlerinin görüldüğü dinamik yüksek basınç (DYB) alanları çok düşük miktarda yağış alırlar.
Kuzey Afrika, Güney Afrika, Avustralya’nın iç ve batı kesimleri, Arabistan yarımadası, Meksika’nın kurak bölgeleri, İran’ın güneydoğusu ve Hindistan’ın kuzeybatısı ile Pakistan’ın güneydoğusu arasındaki bölge (Tar Çölü) yeryüzündeki kurak bölgelerdir.

Kutup Çevreleri

Buharlaşmanın az olması ve buna bağlı olarak mutlak nemin düşük olması nedeniyle yıllık yağış miktarı çok düşüktür.
Soğuk çöller olarak da adlandırılan bu bölgelere başta Grönland olmak üzere Kuzey kutbundaki adalar ve Antarktika örnek olarak verilebilir.

Kurak bölgelere örnek olarak, soğuk su akıntılarının ulaşabildikleri sıcak kuşak karalarının batı sahilleri de örnek verilebilir. Güney Afrika’nın batı sahillerindeki Namib Çölü ile Güney Amerika’nın batı sahillerindeki Atacama Çölü örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir