Atmosferin Katmanları, Özellikleri ve Görevleri

Atmosferin Katmanları, Özellikleri ve Görevleri

atmosfer

Atmosfer Nedir? Görevleri Nelerdir?

Atmosfer dünyanın etrafını saran gaz ve buharlardan oluşmuştur. Atmosferin %78’ini azot,% 21’ini oksijen ve %1’lik kısmını karbondioksit, neon, helyum, kripton, ksenon ve hidrojen oluşturur. Bu gazların oranı düşük olduğu halde iklim olayları üzerinde etkisi büyüktür. Karbondioksit oranının artması atmosferin güneş ışınlarının tutma oranını artırır. Böylece karbondioksit gazının havanın ısınmasında ve soğumasında da etkisi vardır.

Atmosferin İşlevleri ve Önemi

 1. İklim olayları gerçekleşir.
 2. Canlı yaşamı için gerekli gazları bulundurur
 3. Güneşten gelen zararlı ışınları tutar.
 4. Dünyanın ısısını dengeler.
 5. Uzaydan gelen meteorların parçalanmasını sağlar.
 6. Işığın, sesin ve sıcaklığın iletilmesini sağlar.

Atmosferin Katmanları (Tabakaları) ve Özellikleri

 1. Troposfer: Atmosferin en alt tabakasıdır. Ekvatordaki ve kutuplardaki katmanlarının kalınlığı aynı değildir. Bunun sebebi ekvatorda ısınan havanın hafifleyerek yükselmesi, kutuplarda ise havanın soğuyarak çökmesidir. Yani bu değişikliğin sebebi sıcaklık farklarıdır. Troposferde gazların %75’i ve su buharının tamamı bu katmanda bulunur. Bu sebeple tüm meteorolojik olaylar bu katmanda gerçekleşir.
 2. Stratosfer: Bu katmanda yatay hava hareketleri yani rüzgarlar görülür. Stratosferde yer çekimi azaldığı için cisimler gerçek ağırlıklarını kaybederler. Bu katmanın üst kısmında ozon gazı bulunur ve güneş ışınlarını çeken bu gaz, katmanın ısınmasına neden olur.
 3. Mezosfer: Küçük boyutlu, gök taşları bu katmanda sürtünmenin etkisiyle buharlaşarak yok olur.Hava basıncı ve yoğunluğu çok azdır. İki kısımdan oluşur.
  I. Ozonosfer: Bu tabakada ozon gazları bulunur. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını tutar.
  II. Kemosfer: Gazların iyonlara ayrılmaya başladığı yerdir.Güneşten gelen zararlı ışınlar az da olsa burada da tutulur.
 4. Termosfer: Bu tabakada radyo dalgaları ve haberleşme sinyalleri çok iyi iletilir. Ayrıca güneşten gelen ışınlar bu tabakada emildiğinden sıcaklığı da yüksektir.
 5. Egzosfer: Atmosferin en son tabakasıdır. Sınırı tam olarak belirtilmemektedir. Bu tabaka atmosfer ile uzay arasındaki geçiş yerini belirtmektedir. Yapay uydular bu katmanda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir